Во Катар се пишува историја: За првпат ќе судат и жени на Светско првенство

1 min read

Светското првенство во Катар, кое ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември во Катар, ќе биде прво во историјата каде правдата ќе ја делат и женските судии, откако Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) избра шест од нив да судат на Мундијалот.

На списокот за СП во Катар се вкупно 129 судии, меѓу кои шест жени, од кои три ќе бидат главни судии на натпреварите. Тие се Французинката Стефани Фрапар, Салими Мукансанга од Руанда и Јапонкара Јошими Јамашита. Избрани се вкупно 36 главни, 69 помошни судии и 24 задолжени за ВАР.

Меѓу 69 помошни судии има и три жени – Нуса Бек од Бразил, Карен Дијаз од Мексико и Американката Кетрин Несбит.

Стефани Фрапар веќе судеше во квалификациите за Светското првенство како и во Лигата на шампионите, а беше главен судија на финалето на Светското првенство за жени во 2019 година и на финалето на францускиот куп за фудбалери овој месец.

– Се надевам дека во иднина изборот на женските елитни фудбалски судии за важни натпреварувања во машка конкуренција ќе се доживува како нешто нормално, а не како нешто сензационално – вели претседателот на Судиската комисија на ФИФА, Пјерлуиџи Колина.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

По две години матурантите повторно ќе танцуваат на „Матурска парада“

Следно

„Нетфликс“ отпушти 150 вработени, губи претплатници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian