Вархеји во работна посета на Софија

1 min read

Комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер Вархеји денеска ќе престојува во кратка работна посета на Бугарија.

Работната посета, иако кратка, беше најавена дури утрово, јавија бугарските медиуми.

Денешната програма на комесарот Вархеи во Софија вклучува средби со претседателот Румен Радев, премиерот Кирил Петков и министерката за надворешни работи Теодора Генчовска. Минатата недела претседателот Румен Радев изјави дека се зголемува притисокот од земјите-членки на ЕУ, Бугарија да го укине на ветото на преговарачката рамка за членство на Република Северна Македонија во ЕУ. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Гир: Сакаме почеток на преговорите со С Македонија и Албанија што е можно поскоро

Следно

Жичарницата денеска работи со скратено работно време

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian