Шолц: Нема скратен пат за Украина кон ЕУ

1 min read

Процесот на пристапување на Украина кон ЕУ не може да се забрза, независно руската инвазијата, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, додавајќи дека Унијата мора да изнајде „брз и прагматичен“ начин како да му помогне на Киев.

„Нема кратенки на патот кон ЕУ”, рече Шолц додавајќи дека исклучок за Украина би бил неправеден кон земјите од Западен Балкан кои исто така бараат членство.

„ Процесот на пристапување не е само прашање на месеци или години”, рече тој.

kurir.mk

Претходно

Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност

Следно

Скопјанец осомничен за недозволено поседување кокаин и оружје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian