Шолц најави посета на Западен Балкан во јуни: Регионот припаѓа во ЕУ

1 min read

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека пред состанокот на Европскиот совет предвиден за идниот месец ќе отпатува за Западен Балкан, за да ја пренесе пораката дека иднината на регионот е во Европската унија.

Шолц пред пратениците во Бундестагот потсети дека шест земји од Западен Балкан имаат аспирации за членство во ЕУ и тоа веќе се во повеќегодишен реформски процес.

„Почитувањето на нашите обврски кон нив не е само прашање на нашиот кредибилитет. Денес, повеќе од кога било, нивната интеграција е и во наши стратешки интереси”, рече Шолц укажувај и на влијанието на „надворешни сили” врз регионот, вклучително и Русија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопјанец осомничен за недозволено поседување кокаин и оружје

Следно

Манчестер јунајтед на лето ќе носи три засилувања

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian