Ретроградниот Меркур носи хаос: Што значи тоа за секој хороскопски знак?

6 mins read

Ретроградниот Меркур е астрономски настан кој започна на 10 мај и ќе трае до 3 јуни 2022 година. Додека во модерната астрологија Меркур се вели дека е владетел на третата куќа, митолошки се смета за гласник на боговите!

Бидејќи ретроградниот Меркур во овој период се движи наназад, астролозите често го поврзуваат со хаос и конфузија. Многумина дури и го обвинуваат за целиот хаос и лудило што се случува во нивните животи. Еве како ќе се одрази на секој хороскопски знак.

Овен

Можеби Овенот треба да посвети посебно внимание на она што го кажува. Импулсивноста може да ги чини многу. Што се однесува до финансиите, воздржете се од големи инвестиции. Избегнувајте непотребни трошоци и погрижете се да ставите нешто на страна.

Бик

Додека Бикот обично е многу внимателен и одговорен за своите финансии, кариера и живот воопшто, овој период може да им го сврти животот наопаку. Може да се соочат со одредени забуни околу парите, врските и професијата. Опуштете се и размислете за работите. Не грижете се, овој небесен настан не е толку лош како што мислите дека ќе биде.

Близнаци

Се верува дека Меркур владее над Близнаците, па затоа можеби ќе треба да бидете малку повнимателни овој период. Иако може да почувствувате немир, стрес и малку вознемиреност во различни аспекти од животот, треба да се препуштите на вашата интуиција. Не дозволувајте нервозата и нервите да преземат контрола над вас.

Рак

За Раковите ова не е најдобро време за големи инвестиции. Важно е да побарате совет. Иако ќе можете да склопувате нови пријателства, драмата што сте ја доживеале во минатите врски може да предизвика стрес во вашиот живот во овој момент. Затоа е важно да бидете внимателни и да му верувате на вашиот инстинкт, како и да ги држите саканите личности во ваша близина.

Лав

За Лавовите, овој ретрограден Меркур може да биде корисен, не само во однос на финансиите, туку и во градењето нови врски. Иако може да има некои конфликти, тие најверојатно ќе бидат решени за брзо време. Бидете повнимателни кон другите и повнимателни кога станува збор за започнување нови проекти.

Девица

Уште еден знак со кој владее Меркур е Девицата, поради што оние кои припаѓаат на овој хороскопски знак може да доживеат некои турбуленции. Можеби ќе бидете збунети кога станува збор за вашата кариера и професионални можности. Сепак, потрудете се да останете смирени и внимателно разгледајте сè.

Вага

Кога станува збор за Вагите, ова можеби не е најдобро време за нив. Обидете се да заштедите колку што можете и избегнувајте да инвестирате во поголеми проекти. Кога станува збор за здравјето, тука треба да бидете малку внимателни, не се нервирајте премногу бидејќи тоа може само да ги влоши работите.

Скорпија

Скорпиите можат да очекуваат големи драми во љубовните врски. Транспарентноста е клучна за нив, за што поуспешно да ги решат претстојните проблеми. Бидете искрени со партнерот. Слично ќе биде и на полето на работа – трудот и лојалноста се сè што ви преостанува. Ова не е добро време за позајмување пари или инвестирање.

Стрелец

Луѓето кои припаѓаат на овој хороскопски знак ќе доживеат горчливо-слатка фаза. На романтичен план, може да имате проблеми, но тие се лесно решливи – со комуникација. Може да се појават врски во минатото и да ги разбрануваат Стрелците. На професионален план ќе ви се отворат нови можности.

Јарец

Јарците ќе имаат со што да се справат за време на овој период. Иако на крајот ќе поминат низ сè, тоа ќе биде многу стресно време за нив. Од голема количина на канцелариска работа до проблеми во врската, животот ќе донесе многу работи кои нема да се решат сами од себе. Треба да застанете цврсто на своето место бидејќи работите на крајот ќе тргнат на подобро.

Водолија

Во љубовниот живот можеби нема да ѝ „цветаат ружи“ на Водолијата за време на оваа ретроградна состојба. Сепак, тие ќе бидат посветени на својот дом и семејството. Ова е добро време за инвестирање и купување имот. Во овој период бидете скромни и работите ќе си дојдат на свое место.

Риби

Рибите може да очекуваат некои одвлекувања во семејниот и романтичниот живот. Тие треба да се погрижат работите да се поправат и да ги решат проблемите навреме. Комуникацијата ќе биде клучна за нив. Со каков бизнис и да се занимаваат, ќе има простор за проширување, затоа трудете се и искористете ги сите поволности што ви се нудат.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЛШ: Барселона преку Флензбург до учество на Ф4 турнирот

Следно

На ВМРО-ДПМНЕ не ѝ се допаѓа идејата на Макрон, Николоски вели дека местото на Македонија е во ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian