Рама: Отворен Балкан нема да запре

1 min read

Албанскиот премиер Еди Рама нагласи дека иницијативата Отворен Балкан нема да запре, бидејќи, според него – иднината не може да се запре.

Тој на Твитер објави дека противниците на иницијативата не гледаат или разбираат дека таа „промовира мир, соработка, интеграција и го забрзува Берлинскиот процес”. Отворениот Балкан нема да запре бидејќи иднината не може да се запре”, напиша Рама.

Оваа негова реакција следува по изјавите на косовската претседателка Вјоса Османи и нејзиниот црногорски колега Мило Ѓукановиќ дека на „Отворен Балкан” треба да му се каже не.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Општина Аеродром вработува сезонски работници

Следно

ВИДЕО | Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian