Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

1 min read

Европската унија нема да му даде нов мандат на преговарачот за Брегзит, Марош Шефчович, бидејќи Велика Британија бара измени на Протоколот за Северна Ирска, изјави денеска евроамбасадорот во Лондон, Жоао Вале де Алмеида.

Британските медиуми пренесуваат дека Де Алмеида зборувајќи во Вестминстер повторил дека ЕУ нема да го продолжи мандатот на Шефчович за разговорите со Лондон.

Британските власти експресно оценија дека ваквата одлука на ЕУ е „големо разочарување“.

Протоколот за Северна Ирска е дел од договорот за Брегзит со кој се воспоставуваат трговски правила за британската покраина, а сега Лондон сака да ги промени, наведуваат британските медиуми.

kurir.mk

Претходно

„Слободен печат“: Макрон – свртничар што може да ја крене рампата кон ЕУ?

Следно

Костовски: Започна проширувањето на улицата 7 позната како „Коритница“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian