Бајден заминува на посети во Азија

1 min read

Претседателот на САД, Џо Бајден денеска заминува во Азија, на своето прво патување таму откако е на функција. Бајден е уверен дека конфронтацијата со Русија, повторно го засили американското раководство, додека се внимава оти непријателските севернокорејски нуклеарни тестови би можеле да го раскинат оптимистичкото сценарио, пишуваат американски медиуми.

Тој прво ќе ја посети Јужна Кореја, а потоа Јапонија в недела, за да одржи самити со лидерите на земјите. Во Токио, Бајден ќе присуствува и на регионалниот самит на Австралија, Индија, Јапонија, САД.

Патувањето се наведува како доказ дека САД дополнително ги градат неодамнешните потези за да го зацврстат својот повеќегодишен ориентир кон Азија, каде растечката кинеска комерцијална и воена моќ, сè повеќе го враќа назад децениското американско лидерство.

Советникот за национална безбедност, Џејк Саливан ја отфрли идејата дека војната во Украина го зема вниманието на Бајден од таа мисија.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Патријархот Порфириј срдечно со камбани го пречека поглаварот на МПЦ-ОА архиепископот Стефан

Следно

Апел до граѓаните: Млада Турчинка е исчезната во Скопје, семејството моли за помош

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian