Ал-Келаифи му нуди на Мбапе да биде шеф на проектот на ПСЖ само за да остане во Париз

2 mins read

Челниците на ПСЖ не се откажуваат од намерата да го задржат Килијан Мбапе на „Паркот на принцевите“ и за таа цел се подготвени на неверојатен потег, да му дозволат на одличниот напаѓач да има целосна контрола на фудбалскиот проект.

Договорот на францускиот репрезентативец истекува на крајот од сезоната истекува на крајот од сезоната и наводно се наоѓа пред потпис со Реал Мадрид, но на шест недели пред да стане слободен играч, ПСЖ му понуди сензационален договор.

Имено, новинарите на шпанската ТВ емисија „Ел Чирингито“ тврдат дека претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи на Мбапе наводно му понудил да биде „шеф на проектот“.

Тоа би значело Мбапе да има можност да го избира тренерот на „светците“ но и да го има последниот збор во носењето на нови фудбалери. Мбапе би имал влијаение какво што имаше Меси во последните години во Барселона, кога управата на каталонскиот тим за секое засилување се консултираше со Аргентинецот.

Покрај големото влијание во трансфер политиката, ПСЖ на Мбапе му нуди нов договор со кој напаѓачот ќе заработува 56 милиони евра годишно, а само за потпис на договорот би требало да добие бонус од неверојатни 100 милиони евра.

Шпанските медиуми пишуваат дека Мбапе веќе ги договорил сите детали со Реал Мадрид и дека нема шанси да потпише нов договор со ПСЖ. Тие исто така пишуваат дека Мбапе својата одлука официјално ќе ја соопшти по одигрувањето на финалниот натпревар во Лигата на шампионите на 28 мај во кој ќе се сретнат Реал Мадрид и Ливерпул.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Атанасоски: Бугарското вето е само алатка со која земјите од ЕУ ги блокираат балканските земји

Следно

ФОТО: Вучиќ и Шарл Мишел прават ќебапчиња за вечера

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian