Зеленски ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата во Украина

1 min read

Со нов Указ на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска за 90 дена е продолжена вонредната состојба и мобилизацијата во земјата, а важноста на одлуката е од 25 мај, јави Би-Би-Си.

Текстот на одлуката на Зеленски е испратен до украинскиот Парламент и мора да биде одобрен од најмалку половина од пратениците.

Вонредна состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, на денот кога Русија изврши инвазија врз земјата.

Првичниот рок од 30 дена досега е двапати продолжуван.

Првиот Указ на украинскиот претседател за мобилизација беше донесен на 90 дена и се однесуваше на сите региони во земјата.

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, минатата недела изрази надеж дека ќе се вооружат милион борци, додека земјата се подготвува за „нова, долга фаза на војната“.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | Холивудскиот заводник сам на плажа: Ја остави сопругата поради 16 години помлада љубовница, а потоа ја остави и неа

Следно

ВИДЕО: На Ѓукановиќ во Приштина му го врачија „клучот на градот“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian