Романија размислува да го промени својот даночен систем

2 mins read

Романија размислува да го промени својот даночен систем, рече премиерот Николае Чиука, а неговите левичарски коалициски партнери рекоа дека сакаат да ја заменат сегашната рамна даночна стапка на доход со прогресивна, пишува Ројтерс.

Центристичките либерали на Чиука воведоа рамен данок од 16% на приходот и профитот во 2005 година, зголемувајќи ги буџетските приходи во земјата-членка на Европската унија, која е зафатена од нејасно законодавство, бирократија и корупција.

Социјалдемократите, најголемиот дел во владејачката коалиција, со години се залагаат за прогресивно оданочување.

Чиука рече дека владата не планира да ги менува даноците оваа година, но дека побарала од министерот за финансии да претстави предлози за потенцијални идни промени во рок од две недели.

„Не можеме да зборуваме за промени на даноците преку ноќ“, рече Чиука.

Земјата собра буџетски приходи во вредност од нешто помалку од 32 отсто од бруто домашниот производ минатата година, значително под просекот на ЕУ од околу 46 отсто од БДП. Најголем дел од неговите приходи се трошат на плати, пензии и субвенции во јавниот сектор.

Деловниот сектор во Романија е претпазлив од промените во оперативното опкружување по претходните ненадејни нетранспарентни потези одобрени без консултации.

Претходно овој месец, централната банка предупреди дека романскиот фискален дефицит и нејзината мала наплата на приходи се голем ризик за економската стабилност.

„Не е донесена одлука, но нормално е коалицијата да разговара за такви работи и да има … различни гледишта“, им рече на новинарите водачот на социјалдемократите и претседател на Долниот дом, Марсел Чиолаку.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гутереш презентираше план за брза транзиција кон обновливи извори на енергија

Следно

Љубовна приказна со трагичен крај: На денешен ден се убиени сараевските Ромео и Јулија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian