Мурињо: Финалето во Лигата на конференции ми е најважно

1 min read

Португалецот Жозе Мурињо идниот четврток ќе има можност да стане првиот фудбалски тренер што триумфирал во сите натпреварувања под капата на УЕФА бидејќи со Рома ќе игра во финалето на премиерното издание на Лигата на конференции.

Мурињо со Порто и со Интер триумфира во Лигата на шампионите, а со Манчестер јунајтед и со Порто славеше во Лигата на Европа, односно Купот на УЕФА како што пред 19 години се нарекуваше ова натпреварување.

Идната среда, во Тирана, Рома предводена од Мурињо во финалето на Лигата на конференции ќе игра против Феенорд.

– Сите финалиња се важни. Одигравме 15 натпревари годинава во Европа, почнавме уште во август и многу патувавме играјќи доста тешки натпревари, посебно на гости. Дадовме многу и сега тоа сакаме да го наплатиме – вели Мурињо.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожар во основно училиште во Скопје, интервенирале пожарникари

Следно

Обожавателите на Џони Деп ја нападнаа ќерка му на „Инстаграм“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian