Констракта по успехот на Евровизија: Сега е време да се заврши приказната

2 mins read

Годинашната претставничка на Србија на Евровизија, Ана Ѓуриќ или Констракта, гостуваше во емисијата „Око“ на „РТС“ и ги откри впечатоците по освоеното петто место. Непосредно пред враќањето од Торино изјави дека „уметницата ќе биде невидлива“.

„Тоа беше моја идеја уште на 5 март. Да кажам „Уметницата е невидлива“ и да исчезнам. Сепак, тогаш немав храброст, тоа се претвори во големо медиумско внимание. Сега мислам дека заслужувам да си обезбедам мир. Сега е време да заврши приказната“, истакна таа.

Констракта за време на нејзиниот настап во второто полуфинале на Евровизија / Фото: EPA-EFE

Констракта откри и како ги поминала деновите во Торино.

„На Евровизија имаш по една проба во текот на денот и навечер или за жирито или за пренос. Не беше страшно, но се миеа раце“, рече таа.

Инаку, Констракта по професија е архитект, а се претставуваше и како „домаќинка и претседателка на куќен совет“. Затоа водителката праша каде е уметницата во редот на споменатите професии.

„Во суштина, кога велам уметница, тука има некое отстапување. Јас всушност не сум член на кое било здружение. Јас сум самопрогласена уметница. Има некој сарказам во тоа. Не знам што сум во моментов. Сакам да бидам домаќинка“, раскажа Ѓуриќ.

констракта
Констракта / Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Напомена и дека не се надевала на голем успех на Евровизија.

„Во Торино немав очекувања, јас тоа никогаш не си го правам самата на себеси. Мислев дека би било добро да се пласираме во финалето и ми се чини дека тука имаше мало обединување, не само во Србија, туку во сите наши т.н. Сакав да влезам во финалето, тука ќе ја завршам приказната. Кога влеговме во финалето, не ми беше грижа“, изјави Констракта.

Повеќе написи на темата:

Што всушност значи песната: Сите симболи и референци во „In corpore sano“ на Констракта

 

ФОТО+ВИДЕО | Уметницата беше спектакуларна: Целата публика во Торино аплаудираше со Констракта

 

ФОТО | Констракта се пофали со првата награда во Торино

 

ВИДЕО | Констракта за спорните фотографии: Можеби сум игнорантна, но не знаев за буквата Z

www.slobodenpecat.mk

Претходно

За Виландер, Новак е главен фаворит на Ролан Гарос

Следно

Макрон по разговорите со македонските и бугарските власти: Скопје и Софија да го продолжат дијалогот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian