Димитриевски во Брисел прогласен за градоначалник-најголем пријател на Ромите

1 min read

Делегација од Општина Куманово предводена од градоначалникот Максим Димитриевски е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот “The Most Roma Friendly Mayor”, на покана на активистите од невладиниот сектор, кој работи на прашања поврзани со припадниците на ромската етничка заедница на Балканот.

Во рамките на викендот на Ромите во Европскиот парламент се одржува конференција, на која учествуваат повеќе претставници од општините од Западен Балкан, невладини организации и пратеници во Европскиот парламент.

-Голема е честа за мене како Градоначалник и за моите сограѓани во Куманово, што сум избран за Градоначалник – најдобар пријател на Ромите, овде во срцето на обединета Европа. Овде сум претставник на Северна Македонија, но тоа е МАКЕДОНИЈА. Јас сум Македонец и живеам во град каде што има најмалку 10 етникуми кои живеат заедно во мир со години, со векови, и ние сме многу горди на тоа, објави Димитриевски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Мајка мета на критики: Го покривам моето бебе со тетоважи, дали поради тоа сум лоша мајка?

Следно

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1 отсто, во еврозоната 7,4 отсто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian