144 санкционирани возачи во Скопје, 19 возачи на мотоцикл

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (17.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 144 мерки, меѓу кои за користење мобилен телефон 15 санкции, 19 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, девет мерки за возење без возачка дозвола.

Изречени се шест мерки за возење под дејство на алкохол, пет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), шест мерки за непрописно престигнување и обиколување, четири санкции за непрописно престројување…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

skopjeinfo.mk

Претходно

Финска и Шведска ги предадоа апликациите за влез во НАТО

Следно

Во Атина уапсен поранешен градоначалник на Букурешт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian