За една недела казнети над 200 возачи за непрописно паркирање

1 min read

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопјеза седум дена санкционираа 202 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 09.05. до 15.05.2022 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 128 непрописно паркирани возила,а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се 74 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

ЈП ПОЦ и Општина Центар континуирано ќе ја спроведуваат оваа мерка и апелираат до граѓаните да ги почитуваат правилата и прописите и да ги оставаат своите возила само на пропишаните места за да им се овозможи на пешаците и велосипедистите нормално движење по тротоарите и велосипедските патеки, а на возилата безбедно движење по улиците.

skopjeinfo.mk

Претходно

Вознемирувачки сцени и потресни моменти од евакуацијата на бранителите од фабриката Азовстал: „На Украина и требаат живи бранители“ (ВИДЕО)

Следно

Артета: Ова не е ни блиску до нивото во Лигата на шампионите, разочаран сум

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian