ВИДЕО | Ова е Стефанија: Најпознатата мајка во Украина по Евровизија

1 min read

Оваа година на Евровизија победи украинскиот бенд „Калуш Оркестра“ кој доби невидена поддршка од гласачите од цела Европа. Песната „Stefania“ за брзо стана голем хит, а посебна димензија на песната ѝ даде тоа што е посветена на мајката на Олег Псиук, Стефанија.

Несомнено, Стефанија стана најпознатата мајка во Украина, а од самиот почеток го поддржуваше нејзиниот син и неговиот бенд.

„Сите си ја потпевнуваат нашата песна. Првично беше посветена на мајка ми, по која го доби името, но сега е песна за сите мајки“, изјави Олег Псјук пред финалето на Евровизија.

Во песната се зборува за стареењето и носталгичните чувства. Нараторот сфаќа колку мајка му направила за него, свесен е за нејзините борби и за сето она низ кое поминала. На крајот од строфата се слуша и приспивна песна. Членовите на групата претходно изјавија дека нивната песна Стефанија станала „украинска химна“.

 

Повеќе написи на темата:

 

ФОТО+ВИДЕО | Украина е победник на Евровизија 2022

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Барди ќе потпише нов договор со Леванте иако испадна од „Ла Лига“!?

Следно

Неделков: Очекувам договор со министерката Тренчевска за исплата на дневниците за време на штрајкот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian