Парламентот на Финска одлучува за пријавата во НАТО

1 min read

Парламентот на Финска денеска ќе гласа за пријавата на земјата за членство во НАТО.

Одборот за надворешни работи едногласно ја поддржа пријавата, оценувајќи дека Финска мора да биде членка на Северноатлантската алијанса.

Претходно, финскиот претседател Саули Нинисто изјави дека со членството во НАТО „ќе ја максимизира безбедноста на земјата“.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | ЗНМ и ССНМ: Пријавата од раководителката против новинарката Делевска е лажна пријава и обид за замолчување и заплашување

Следно

Центарци се жалат на сообраќаен метеж, градоначалникот најави реонски редари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian