Ѓорѓевски: Македонската црква станува дел од автономијата во рамки на СПЦ и по 55 нема да биде автокефална

1 min read

Црквата е еден од столбовите на македонскиот народ и негов бастион, но доведена е во ситуација да биде дел од друга црква, со можност да остане отворена за други влијанија и по 55 години нема да биде автокефална, рече новинарот и верски аналитичар Бранко Ѓорѓевски вечерва во гостување на ТВ24.

„Стануваме дел од автономијата во рамки на Српската православна црква и остануваме отворени за влијанија. Какви ќе бидат, ќе видиме. Македонскиот идентитет сите години беше граден зошто црквата беше автокефална и сите сме сведоци што таа црква направи за нас и идентитетот“, рече Ѓорѓевски во емисијата „24 анализа“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ибрахимовиќ по освојувањето на титулата во Серија А ќе открие дали оди во пензија

Следно

Разговор со Игор Михајловски: Куглањето е во безизлезна ситуација, а спорт кој има успеси кај нас

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian