Нафтата повторно скокна: Цената на ново високо ниво

1 min read

Претставници на американското Министерство за финансии денеска најавија дека ќе предложат на состанокот на Г7 оваа недела европските земји да воведат царини за руската нафта како побрза алтернатива на целосното нафтено ембарго, пренесува Ројтерс.

Цената на црното злато денеска скокна до нов максимум, броејќи седум недели наназад, односно од 28 март: Брент чини 115,69 долари за барел, а WTI – 115,37 долари за барел, објави Ројтерс.

Тарифниот механизам ќе биде дизајниран да ја задржи руската нафта на пазарот, но да го ограничи износот на приходите што Москва може да ги оствари од тој извоз, изјавија претставници на американското Министерство за финансии за новинарите во Брисел пред состанокот на министрите за финансии на Г7 и гувернерите на централните банки. одржана подоцна оваа недела.

Претставниците на Европската унија во моментов размислуваат за план за постепено укинување на увозот на руска нафта како одговор на војната на Москва во Украина, но загриженоста за снабдување на Унијата од Источна Европа е главна пречка за таков план, додава британската агенција.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Слободата на говор не смее да се замолчи со полициска строгост

Следно

Се запали „мерцедес“ во скопско Кучково

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian