МТСП и СОНК се приближуваат до решение, утре е крајниот рок

1 min read

По средбата помеѓу СОНК и МТСП министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска изјави дека се приближуваат до конечно решение од кое ќе бидат задоволни двете страни.

– Имавме одлична конструктивна дискусија. Разговаравме за повеќе понудени решенија и дојдовме до приближување на ставовите во однос на спорот помеѓу СОНК и МТСП. Се надевам дека до крајот на неделава ќе имаме конечно решение во однос на исплаќање на дневниците на наставниците за време на штрајкот. Тоа ќе биде во рамки на законот и во интерес на сите страни, рече министерката Тренчевска.

Јаким Неделков од СОНК рече дека утре истекува рокот за изнаоѓање заедничко решение со МОН и дека можно е да продолжи штрајкот доколку не се договорат за повисока плата на наставниците.

– Доколку не најдеме прифатливо решение ќе продолжиме со штрајот, но имаме надеж дека тоа нема да се случи. Имаме надеж дека ќе се исплатат платите на сите вработени во детските градинки кои учествуваа во штрајкот. Преговорите со МОН исто така привршуваат, со работните групи на двете министерства. Колективните договори ќе бидат потпишани во соодветна рамка, рече Неделков.

Во 16.30 часот е закажана средба во МОН помеѓу министерот Јетон Шаќири и Јаким Неделков, а предводена од овластен помирувач.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спој на Марс и Нептун во Риби: Под површината на свеста се кријат заблуди

Следно

Борел: Силна поддршка за влез на Шведска и Финска во НАТО

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian