Брнабиќ: Дојавите за бомби се притисок врз Србија поради Русија

1 min read

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ оцени дека бројните дојави за бомби во Србија се притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија.

-Ние даваме отпор 82 дена, ние сме единствената земја во Европа која нема воведено санкции кон Русија, дури и постојано неутралната Швајцарија ги воведе, дури и БиХ ги наметна, и ако за тоа не се прашаа сите што треба да се прашаат. Ние сме единствената земја која не воведе санкции и трпиме огромни притисоци, кои се страшни и секој ден стануваат се потешки, посилни и полоши, изјави Брнабиќ.

Таа оцени дека дојавите за бомбите се внимателно испланирани и оти тие „сигурно” дошле од странство, што говори и тоа што една од дојавите стигнала до белградскиот Тропикариум за кој повеќето граѓани не ни знаат дека постои.

-Некој погледнал какви може да бидат сите туристички атракции, кај нас тропикариумот е мал и повеќето не знаат за него, што ви покажува дека некој го планирал тоа и дека доаѓа од странство, затоа што ако некој го смислил тоа од Србија, никогаш не би испратил дојава до тропикариумот, објасни Брнабиќ.

Таа кажа и дека невоведувањето санкции кон Русија е „исклучително скапо”, бидејќи главното прашање за инвеститорите стана зошто Србија сè уште нема воведено санкции кон Русија, а како што истакна дополнително го забавува натамошниот раст на земјата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЈП „Градски паркинг“ со кампања за подобри услуги кон граѓаните под мотото „Не молчи, пријави! Заедно против неправилностите!“

Следно

Бараж двојки за влез во Првата лига, Скопје ќе игра со Беласица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian