ВИДЕО: Леклер го оштети легендарниот болид на Ники Лауда

1 min read

Возачот на „Ферари“, Шарл Леклер, се најде во центарот на вниманието на јавноста поради вчерашниот инцидент.

Имено, вчера на домашната патека во Монте Карло, Леклер имаше можност да го вози легендарниот болид на Ферари од 1974 година, кој своевремено го возеше Ники Лауда.

Леклер на овој настан доби можност да го вози легендарниот болид на Ферари, но тоа не заврши најдобро.

Уживаше во возењето, но при крајот на кругот изгуби контрола над болидот и се заби во ограда во една од последните кривини на култната патека во Монте Карло.

Леклер направил оштетување на задниот дел на „Ферари 312“, а од италијанскиот тим велат дека главната причина е што му откажале сопирачките и поради тоа изгубил контрола.

Легендарниот автомобил Лауда повторно беше оштетен бидејќи и минатата година го оштети Жан Алези. Тогаш беше оштетен предниот дел, а за среќа и Алези и Леклер минаа без повреди.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вулин: Против Србија се води специјална војна – нови дојави за поставени бомби во Белград

Следно

ФОТО: Кралицата Елизабета се појави на ревијата на коњи по повод нејзиниот јубилеj

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian