Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија

1 min read

Ја започнав мојата посета на Брисел за да притиснам за шестиот пакет санкции воведени од Европската Унија против Русија, што мора да го вклучи и ембаргото на нафтата, објави денеска на Твитер, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

– Ќе се фокусирам на дополнително снабдување со оружје и доделување на Украина статус кандидат за ЕУ. Ние веруваме дека Украина заслужува индивидуална проценка заснована на заслуги, пишува Кулеба. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Каракачанов: Петков подготвува национално предавство во однос на С. Македонија

Следно

Душко Коцевски е нов в.д. директор на ЈП ПОЦ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian