Богата програма за дијамантскиот јубилеј на Канскиот филмски фестивал

4 mins read

Дејвид Боуви, Елвис Присли и Џери Ли Луис се само дел од легендите кои ќе го одбележат 75-от Кански филмски фестивал кој започнува во вторник.

Најголемиот светски филмски фестивал секогаш се труди да најде рамнотежа помеѓу сериозните уметнички филмови и забавните филмови.

За нивниот дијамантски јубилеј, ќе се прикажат неколку филмови кои сигурно ќе ја задоволат широката публика, па Том Круз пристигнува на француската ривиера на европската премиера на „Top Gun: Maverick“, продолжение на неговиот мегахит од 1986 година.

Акцентот ќе биде ставен и на музичките легенди. Екстравагантниот австралиски режисер Баз Лурман ќе го претстави својот филм „Elvis“, а посетителите ќе имаат можност да ги гледаат и новите документарни филмови за Дејвид Боуви насловен „Moonage Daydream“ и рокерот Џери Ли Луис насловен „Trouble in Mind“ од Итан Коен.

Овие филмови нема да бидат прикажани во натпреварувачкиот дел на фестивалот, а за главната награда, Златната палма, ќе се борат уште многу други легендарни имиња, меѓу кои и канадскиот мајстор на хорор филмовите Дејвид Кроненберг.

79-годишниот режисер се враќа во својот жанр со „Crimes of the Future“, во кој Кристен Стјуарт, Леа Сејду и Виго Мортенсен ги претвораат страшните хируршки промени во уметничка изведба исполнета со секс.

Во меѓувреме, американскиот режисер Џејмс Греј носталгично се навраќа на својата младост во Њујорк во филмот „Armageddon Time“ со Ен Хатавеј и Ентони Хопкинс во главните улоги.

Еден од најпознатите француски режисери, Клер Денис се враќа со трилерот „The Stars at Noon“, кој се одвива во Централна Америка и во главната улога ја игра Роберт Патинсон.

Со некои наслови додадени во последен момент, вкупно 21 филмови ќе се натпреваруваат за Златната палма, а некои победници од претходните години се меѓу натпреварувачите: браќата Дарден од Белгија, Швеѓанецот Рубен Остлунд и јапонскиот режисер Хироказу Корида.

Само пет филма се режија на жени, но за Кан ова е рекорд и во главната конкуренција. Меѓу нив е и Кели Рајхард, миленичка на независните филмови, која ќе го претстави филмот „Showing Up“ со Мишел Вилијамс во главната улога.

Минатата година Џулија Дукурнау стана само втората жена во историјата на фестивалот која ја освоила Палма за филмот „Titane“.

Војната во Украина е неизбежна тема

Посебен фестивалски ден ќе биде посветен на украинските филмаџии, а режисерот Сергеј Лозница ќе го претстави филмот за бомбардирањето на германските градови во Втората светска војна.

За главната награда е во конкуренција и рускиот режисер Кирил Серебреников, кој не присуствуваше на претходните две награди поради политички мотивирана пресуда за проневера во Русија. Сега во егзил, режисерот неодамна изјави за АФП дека чувствува „ужас, тага, срам и болка“ поради инвазијата на Украина, која ја смета за „самоубиствен чин“ од страна на руската влада.

Освен тоа, фестивалот ќе го прослави и враќањето на режисерот на „Mad Max“, Џорџ Милер, кој се враќа со филмот „Three Thousand Years of Longing“ во кој игра Идрис Елба.

Актерот и режисер Итан Хок носталгичната атмосфера ќе ја поправи со неговиот нов документарен филм „The Last Movie Stars“, кој ги следи животите на Пол Њуман и Џоан Вудворд, златната холивудска двојка од 1960-тите.

Годинешната почесна Златна палма ќе му биде доделена на американскиот актер Форест Витакер, најпознат по улогата во „The Last King of Scotland“.

Славниот филмски фестивал започнува утре, на 17 мај, а ќе заврши на 28 мај, сабота.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Таеквондо клубот „Бутел“ освои 10 медали на меѓународниот турнир во Ниш

Следно

Топката е кај Република Бугарија, порача Османи од Брисел

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian