Во Скопје санкционирани 161 возачи, 23 за управување под дејство на алкохол

1 min read

При засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територијата на Град Скопје изречени се вкупно 161 санкција, меѓу кои 22 за возење со брзина поголема од дозволената, 14 за управување возило без возачка дозвола и 32 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Како што информира МВР, изречени се и 10 мерки за користење на мобилен телефон, 23 санкции за возење под дејство на алкохол, пет мерки за технички неисправни возила и нерегистрирани возила, како и осум санкции за минување на црвено светло.

– Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, се додава во соопштението на МВР. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Руски напад во регионот на Лавов – погодена воена инфраструктура

Следно

„Комити“: Вардар организациски е една обична нула, потпросечен второлигашки тим

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian