Шведска сака во НАТО, но има два услови

1 min read

Шведските владејачки социјалдемократи најавија поддршка за влезот на земјата во НАТО.

Со оглед на тоа што Финска веќе е подготвена да ја поднесе својата апликација, шведската премиерка Магдалена Андерсон најави дека „сега е сосема сигурна дека ќе започне официјална апликација за неколку дена“, пренесува Ројтерс.

Но, Шведска не сака нуклеарно оружје во нејзината земја, ниту пак сака постојани бази на НАТО.

Шведската министерка за надворешни работи Ен Линде го нарече потегот „историска одлука“.

„Руската инвазија на Украина ја влоши безбедносната ситуација за Шведска и Европа како целина“, додаде таа.

Војната во Украина, која Москва ја нарекува специјална воена операција, ги поттикна и Шведска и Финска да аплицираат за членство во НАТО.

Претходно денеска, финскиот претседател Саули Ниинисто официјално објави дека неговата земја аплицира за членство во НАТО, што е историска промена во неутралната надворешна политичка ориентација на земјата, поттикната од руската инвазија на Украина.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Еве како за само шест минути бајатиот леб да го претворите во свеж и мек

Следно

Бугарскиот претседател Радев во посета на Германија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian