Петков: Долгорочно Северна Македонија треба да биде дел од ЕУ

1 min read

Долгорочно гледано Северна Македонија треба да биде дел од Европската унија и мора да се заштитат правата на Бугарите во земјата, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков за софиската Нова ТВ.

– Затоа мора да се надмине политичката реторика и да се работи, нагласи Петков, додавајќи дека бугарското вето за старт на преговорите на земјава со ЕУ ќе биде повлечено тогаш кога ќе биде „завршена работата”.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков нагласи дека неговата Влада „нема да прави ништо” без одлука на бугарскиот Парламент и ништо нема да биде сокриено од јавноста.

– Целосно ќе се бара заштита на бугарскиот интерес, додава Петков.

Во изјавата, Петков вели дека во Бугарија има обиди „да се продаде идејата за отстапување или неотстапување” од бугарската позиција кон Северна Македонија, но дека вистината е оти долгорочно Северна Македонија треба да е дел од Европската унија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од танчерка на Шакира до фаворит на Евровизија: Огнената Шпанка која многумина ќе ја запамтат

Следно

ФОТО+ВИДЕО: Адеми и Ристовски со Динамо Загреб се шампиони на Хрватска

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian