Османи на неформалниот министерски состанок на НАТО во Берлин

2 mins read

Во Берлин денеска продолжува состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, на кој учествува и шефот на дипломатијата Бујар Османи, со фокус на руската воена инвазија врз Украина и потенцијалните  импликации од војната врз сојузниците, како и претстојниот самит на лидерите на Алијансата во Мадрид.

На дводневниот состанок се поканети да учествуваат и министрите за надворешни работи на Финска и Шведска, кои ќе информираат за најновиот развој на настаните, придобивките и импликациите врзани со можното идно членство на овие две земји во Алијансата.

На маргините на состанокот Османи вчера имаше билатерални средби со министрите за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба и на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ.

– Европа и светот се соочени со исклучителни надворешно-политички и безбедносни предизвици од геополитички аспект и наједноставниот пат за демонстрирање на стратешкото лидерство на Европската Унија и нејзиниот кредибилитет е преку ефектуирање на одлуката за почетокот на пристапни преговори со Северна Македонија, заклучи Османи.

Како што соопшти МНР, на средбата стана збор и за актуелните состојби во Украина, при што министерот Османи и во оваа прилика најостро ја осуди воената инвазија на Русија врз Украина, особено бруталните убиства на цивили, нагласувајќи дека Северна Македонија, како членка на НАТО и кредибилен кандидат за членство во ЕУ има преземено низа чекори и мерки како одговор на руските воени дејствија. 

На средбата со неговиот црногорски колега Ранко Кривокапиќ, Османи истакнал дека заокружувањето на взаемните стратешки цели на двете земји за членство во ЕУ, со војната во Украина добиваат важна, ако не пресудна, безбедносна и геополитичка димензија, истакнал Османи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кардиолог предупредува: Оваа висина на долниот притисок е знак дека ви се заканува срцев удар

Следно

Бесплатни дерматолошки прегледи во Градскиот парк по повод борбата против рак на кожа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian