ОФИЦИЈАЛНО: Финска аплицира за членство во НАТО

1 min read

Претседателот на Финска, Саули Нинисто изјави дека Хелсинки формално поднесува барање за членство во НАТО.

Тој додаде дека тоа ќе ја максимизира безбедноста на земјата.

Додека финската премиерка Сана Марин истакна дека се надева оти Парламентот ќе ја одобри одлуката.

Одлуката на Парламентот во овој случај повеќе ќе биде формалност.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

Интересна анкета порача ВМРО-ДПМНЕ: Ги праша граѓаните дали се за Русија или за Украина

Следно

Погба од следната сезона во дресот на Јувентус!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian