Мото ГП: Бастијанини најдобар на трката во Ле Ман

1 min read

Италијанскиот возач Енеа Бастијанини („Гресини Рејсинг“) е победник на седмата трка сезонава во Мото ГП шампионатот, возена во Ле Ман, за Големата награда на Франција.

На второто место се најде возачот на Дукати, Џек Милер, третопласиран членот на „Априлија“, Алеш Еспаргаро, додека актуелниот светски шампион Фабио Квартараро заврши на четвртото место.

Двајцата возачи на Сузуки, Алекс Ринс и Жоан Мир, паднаа за време на трката, исто како и пилотот на Дукати, Франческо Бањаја, па сега во генералниот редослед на возачите има само осум поени разлика помеѓу Квартараро, Бастијанини и Алеш Еспаргаро.

На табелата води Квартараро со 102 бодови, пред Еспаргаро со 98, а трет е Бастијанини (94).

Шампионатот ќе продолжи на 29 мај со трката за Големата награда на Италија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мега интервју на Вучиќ: Ќе скокнам во базен во костум ако ја добиеме таа инвестиција!

Следно

За едно место ни „побегна“ финалето: Андреа на 11-тото место на втората полуфинална вечер на Евровизија

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian