МНР на Г7: Ќе го зголемиме економскиот и политичкиот притисок врз Русија

2 mins read

Министрите за надворешни работи на групата Г7 денеска се договорија да ја зајакнат економската и политичката изолација на Русија, да продолжат со снабдување со оружје и да работат на ублажување на глобалниот недостиг на храна предизвикан од војната во Украина, се наведува во заедничкото соопштение.

„Ја потврдуваме нашата решеност дополнително да го зголемиме економскиот и политичкиот притисок врз Русија, како и да продолжиме да дејствуваме заедно“, се додава во заедничкото соопштение по состанокот на Г7 одржан во северна Германија.

По состанокот во замокот стар 400 години во балтичкото одморалиште Вајсенхаус, министрите за надворешни работи на Велика Британија, Канада, Германија, Франција, Италија, Јапонија, Соединетите Американски Држави и Европската унија, исто така, ветија дека ќе продолжат со воената помош за Украина „се додека е потребно“.

Тие, исто така, порачаа дека ќе се осврнат на „руските дезинформации“ чија цел е да се обвини Западот за проблемите со храната ширум светот поради економските санкции кон Москва и ја повикаа Кина да не и помага на Русија и да не ја оправдува руската инвазија.

Според нив, клучот за зголемување на притисокот врз Русија е забраната или постепеното укинување на руската набавка на нафта. Се очекува следната недела земјите-членки на ЕУ да постигнат договор за ова прашање, иако во моментов има противење од Унгарија.

„Ќе ги забрзаме нашите напори да го намалиме и прекинеме нашето потпирање на руската енергија што е можно поскоро, надоврзувајќи се на обврските на Г7 за постепено укинување или забрана за увоз на руски јаглен и нафта, се наведува во заедничкото соопштение на министрите за надворешни работи на земјите од Г7.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

Мицкоски за Џафери: Се срамам што го познавам

Следно

Посебен режим на сообраќај низ Скопје и на 15 мај

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian