Курти: Србија не сака договор со Косово, Западот мора да ги предомисли

2 mins read

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Србија не сака договор со Косово и дека причина за тоа е што на српскиот претседател, Александар Вучиќ му пречи напредокот што го бележи косовската држава.

Коментирајќи го вчерашниот неуспешен обид во Брисел, со посредство на емисарот на Европска Унија, Мирослав Лајчак да се постигне договор меѓу двете држави за користењето на автомобилските регистерески таблички од едната во другата држава, Курти побара од Лајчак јавно да каже „која од страните не била конструктивна”.

– Јас немам дилеми. Знам дека нашиот главен преговарач (вицепремиерот, Бесник) Бислими бил и конструктивен и креативен, но јасно е дека Белград не е заинтересиран да има договор. Ние воопшто не сакаме да го ставиме под знак прашање принципот на реципроцитет. До посредникот е да даде објаснување зошто конкретно не е постигнат договорот, кој бил многу блиску и за кој и Лајчак се заложил многу, изјави Курти за косовскиот јавен радиодифузен сервис, РТК

Шефот на косовската Влада вели дека Белград во последно време „ја засилува агресивноста кон Косово”, затоа што на српскиот претседател Вучиќ му пречат „успесите на Косово… на сите полиња”.

– Српскиот претседател ја засилува агресивноста кон Косово и јс сум уверен дека тоа е поради успесите на Косово. Ние напредувме на сите полиња, и тоа нему му пречи, рече Курти.

Тој побара од меѓународниот фактор да им даде до знаење на српските власти дека „не можат повеќе да продолжат така”.

– Ние си ја вршиме нашата работа, но треба и западните канцеларии да му кажат на Белград дека не можат повеќе да продолжат така, рече Курти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рација во ноќните локали во Скопје, полицијата приведе 12 лица

Следно

Циципас за првпат во финалето на Мастерсот во Рим

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian