Дендиас: Грција целосно ја поддржува Финска во нејзиниот план кон НАТО

1 min read

Грција целосно ги поддржува плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО, изјави во саботата нејзиниот министер за надворешни работи.

„Грција има одлични односи со овие две земји, кои се и членки на Европската унија“, рече Никос Дендиас во Берлин каде што ќе присуствува на неформалниот состанок на министрите на НАТО.

„Грчката страна има многу јасен став (по ова прашање), ние сме подготвени да им посакаме добредојде на Шведска и Финска во семејството на НАТО, веруваме дека тие имаат многу да понудат“, рече тој.

Еден ден откако североисточниот сосед на Русија Финска се обврза да поднесе барање за членство во НАТО, шведската министерка за надворешни работи Ен Линде рече дека членството на нејзината земја ќе има стабилизирачки ефект и ќе биде од корист за земјите околу Балтичкото Море. Прочитај повеќе

Приклучувањето кон западната воена алијанса од 30 нации ќе стави крај на неутралноста што двете држави ја одржуваа во текот на Студената војна. Тоа ќе го продолжи проширувањето на НАТО што рускиот претседател Владимир Путин рече дека неговата инвазија на Украина има за цел да го спречи.

kurir.mk

Претходно

СПЦ ќе ја признае Охридската архиепископија, пишуваат српските медиуми

Следно

ЖРК Металург и Ѓорче Петров ЖРК финалисти во Женскиот Куп

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian