Вардар против Е. Пелистер во финалето за куп трофејот

1 min read

Битолски Е. Пелистер лесно ја скокна првата пречка во Купот на Македонија кој се одржува во Кавадарци.

Денеска на Ф4-турнирот во спортската сала „Јасмин“ „зелените“ славеа над Бутел Скопје со резултат 26:21.

Најефикасен во редовите на Е. Пелистер беше крилото Јосип Божиќ Павлетиќ со шест гола ,а на спротивната страна, по пет погодоци имаа Марко Митев и Мирко Мајиќ.

Играчите предводени од тренерот Жељко Бабиќ во финалниот натпревар (15 мај, недела, 19.30 часот) одат против вечниот ривал Вардар 1961 кој е бранител на тронот.

Претходно во првото полуфинале скопските „црвено-црни“ го елиминираа вториот тим на Е. Пелистер.

За в сабота се закажани полуфиналните куп двојки во женска конкуренција: ЖРК Куманово – ЖРК Металург (14.00 часот) и ЖРК Ѓорче Петров – ЖРК Чаир (17.00 часот).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонка избрана за министерка во словенечката влада, ќе раководи со дигитализацијата на земјата

Следно

Кој ќе победи на Евровизија: Еве што велат обложувалниците

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian