Момче од Србија е префрлено на лекување во Италија поради нов тип на хепатитис

2 mins read

Деветгодишно момче за кое постои сомневање дека е заразено со хепатитис од непознато потекло е префрлено од Институтот за мајка и дете во болница во Бергамо, Италија, каде лекарите ќе одлучат дали му е потребна трансплантација на црн дроб.

Детето пристигнало на белградската клиника од болницата во Чачак, моменталната општа состојба му е добра, изјави за РТС началничката на Одделот за хепатологија при Институтот за мајки и деца .
Според неа, во Институтот за мајки и деца нема нови пациенти за кои постои сомневање дека имаат нов тип на хепатитис од непознато потекло, пријавен во повеќе од 20 земји.

„Колку што знам, кај нас засега нема нови пациенти, но една голема претпазливост. Мора да внимаваме навреме да ги направиме сите анализи во случај на потреба од преглед на ново дете“, рече докторката.

Бројот на пациенти во светот се зголемува, а досега се пријавени околу 450 пациенти, додека некои деца побарале трансплантација на црн дроб.

Се уште не е потврдено дали момчето има мистериозна форма на хепатитис, досега регистрирана во повеќе од 20 земји во светот, иако истражувањето на Институтот за мајка и дете е завршено. Хепатитис А, или „обична“ жолтица е исклучена како можност, иако лекарите прво помислиле на оваа болест поради жолтата боја на кожата на детето. Потоа беа направени други тестови и анализи за да се утврди дали детето има хепатитис од непознато потекло, за кој причината и начинот на пренесување се уште не се познати во светот, но се сомнева дека е предизвикан од аденовирус 41

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дел од улиците во Скопје утре ќе бидат затворени за сообраќај

Следно

Брестовац се раздели со Ал Мадар, иако освои две титули во Саудиска Арабија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian