Мечка усмрти 30-годишен падобранец

1 min read

Мечка нападнала војници на Алјаска. Едниот им подлегнал на повредите, идентификуван од американската армија како падобранец и ветеран од војната во Авганистан. Другиот војник се здобил со повреди при нападот.

Починатиот имал 30 години и е нападнат за време на тренинг во базата Елмендорф-Ричардсон во Енкориџ.

Медиуми наведуваат дека надлежните ја бараат мечката, за која не се знае од каков вид е.

Алјаска е дом на три вида мечки во Северна Америка – црна, кафеава и поларна, но третата е поретка во јужниот дел.

Според „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на полицаец од Алјаска, војниците биле нападнати откако наишле на мечкино дувло, додека истражувале можно место за обука во дивината.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Генерал Хаџи Јанев: Путин сега виде дека не е лесно да се победи народ

Следно

Дел од улиците во Скопје утре ќе бидат затворени за сообраќај

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian