Хрватска го воведе еврото како официјална валута

1 min read

Хрватскиот парламент денеска со мнозинство гласови го усвои Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска. За законот гласаа 117 пратеници, 13 беа против, а еден воздржан, пишува хрватски Индекс.

Еврото треба да стане официјална валута во Хрватска на 1 јануари следната година, а пред целосно да ја замени куната, од 5 септември цените би се изразувале во двете валути.

Плаќањето во двете валути би требало да трае и следната година.

Пред гласањето, во Парламентот дел од опозицијата повторно се спротивстави на воведувањето на еврото.

kurir.mk

Претходно

Некој сепак ќе одговара за трагичниот пожар во Тетово, се готви обвинение

Следно

Поранешен фудбалер на Баер Леверкузен осуден на 14 години затвор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian