Буданов: Украина ќе се бори за Змискиот Остров

1 min read

Началникот на разузнавачката служба на украинската армија Кирило Буданов изјави дека Украина ќе се бори „колку што ќе биде потребно“ за Змискиот Остров во Црно Море.

Тој што го контролира Островот може во кој било момент да го блокира движењето на цивилните бродови во сите правци кон југот на Украина, посочи Буданов.

Според официјални лица, изминатите денови обновените борби за Змискиот Остров би можеле да се претворат во битка за контрола над западниот брег на Црно Море.

kurir.mk

Претходно

СКАНДАЛ Фондот за здравство праќал пациенти во Германија да им се пресади коскена срцевина, без целосно да и плати на болницата

Следно

62-годишна скопјанка тешко повредена откако паднала од велосипед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian