Северна Кореја повторно истрела балистички ракети

1 min read

Северна Кореја истрела три балистички ракети со краток дострел кон морето, тврдат Јужна Кореја и Јапонија.

Ракетите се истрелани откако севернокорејските власти соопштија дека е регистриран прв случај на Ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Истиот тип на ракета беше истрелана претходно оваа недела, за време на инаугурацијата на јужнокорејскиот претседател Јун Сук-јол.

Северна Кореја изминатиот месец тестираше голем број ракети.

kurir.mk

Претходно

Бугарија очекува „конкретни чекори и гаранции“ од Скопје за да го крене ветото

Следно

Бесплатни очни прегледи за првачињата од Ѓорче Петров

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian