Косово се надева дека ќе ја замени Русија во Советот на Европа

2 mins read

Косовската влада соопшти дека ќе поднесе барање за членство во Европската организација за заштита на правата, Советот на Европа, искористувајќи ја шансата откако Русија се повлече од телото во средината на март, пишува Ројтерс.

Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три недели откако го започна нападот врз Украина.

За една земја да биде прифатена во организацијата потребни се две третини гласови од членовите, а со оглед на тоа што Русија не го призна Косово како независна држава, претходно постоеше ризик секоја претходна апликација да пропадне.

Косово вели дека сега има доволно поддршка од 46-членото тело за да биде прифатено, а владата рече дека му наредила на Министерството за надворешни работи да ги започне процедурите за членство.

Поддржано од западните земји, Косово прогласи независност во 2008 година, речиси една деценија по завршувањето на војната во 1999 година.

Косово е признаено од повеќе од 110 земји, но сè уште не е членка на ОН, соочени со приговори неколку земји, како Србија и Русија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека неговата земја силно ќе реагира доколку Косово поднесе барање за членство во Советот на Европа и свика итен состанок на Советот за национална безбедност.

Советот на Европа ја создаде Европската конвенција за човекови права и им помогна на источноевропските нации да ги демократизираат своите политички системи по распадот на комунизмот.

Се залага за слобода на изразување и на медиумите, слобода на собирање, еднаквост и заштита на малцинствата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во тек е Јавниот повик за ангажирање на членови во Комисија за унапредување на правата на пациентите на Град Скопје

Следно

„Сузуки“ ќе го напушти Мото ГП поради тешката економска ситуација!?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian