Кјелини ќе го напушти Јувентус на крајот од сезоната

1 min read

Џорџо Кјелини (37) во дресот на Јувентус освои девет титули во италијанскиот шампионат, пет во Купот и пет титули во Суперкупот.

Синоќа после финалето во Купот на Италија соопшти дека на крајот на сезоната ќе го напушти торинскиот клуб за кој настапува од 2005 година.

Својот последен натпревар за националната репрезентација ќе го одигра на 1 јуни против Аргентина, а додаде дека не знае дали потоа ќе ја заврши кариерата.

– Не знам, мора да видам со моето семејство. Среќен сум што заминувам оваа година, да им дадам простор на помладите играчи. Тоа е мој избор, тоа го правам со голема смиреност – вели Кјелини.

Пред да го облече дресот на „Старата дама“, беше дел уште од Ливорно, Рома и Фиорентина.

Јувентус ќе ја заврши тековната сезона без трофеј, што е првпат по 2011 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Жена по 10-ти пат се искачи на Монт Еверест

Следно

По рецептот на нашите баби: Кифлички со џем што нè враќаат во детството

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian