Франција го поддржува изборот на Финска за НАТО

1 min read

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржува желбата на Финска да се приклучи на НАТО по руската инвазија на Украина, соопшти неговиот кабинет.

„Претседателот вели дека Франција целосно го поддржува суверениот избор на Финска за брзо приклучување кон НАТО“, соопшти Елисејската палата.

Соопштението е објавено по телефонските разговори меѓу Макрон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

kurir.mk

Претходно

Владика Петар: СПЦ и БПЦ нѐ именуваат како Македонска православна црква

Следно

Мистериозниот детски хепатитис се појави во Грција, заболени се три деца

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian