Дрога вредна 300 милиони евра запленета во контејнер со банани на Малта

1 min read

Малтешките цариници заплениле рекордни 1,5 тон кокаин, проценет на 300.000.000 евра, скриен во контејнер во кој се превезувале банани од Колумбија за Словенија, објави малтешкиот весник „Малта тудеј“.

Цариниците заплениле 50 вреќи со близу 1.500 пакувања од по еден килограм кокаин на брод што пловел за Копер во Словенија.

Случајот го истражува Одделот за наркотици при полицијата во Малта, пренесува СТА.

Царината соопшти дека заплената е рекордна по обем и вредност, многу поголема од пратката од 800 килограми кокаин запленета во истото пристаниште минатиот месец.

Малтешките цариници заплениле вкупно 750 килограми кокаин во 2019 година, 612 килограми во 2020 година, а лани 740 килограми.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Андреа не влезе во големото финале на Евровизија

Следно

ВИДЕО | Драма во Мостар, Американец за влакно ја избегна смртта по скок од мостот висок 25 метри

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian