Американските сенатори ветуваат брза поддршка за членството на Финска во НАТО

1 min read

Американските сенатори денеска ветија дека брзо ќе реагираат за да ја внесат Финска во НАТО, откако лидерите на земјата изразија поддршка за приклучување кон Алијансата соочени со руската инвазија врз Украина. Сенатот ги одобрува договорите и мора да даде согласност за зачленување нови членки во НАТО.

Сенаторот Боб Менендез, кој го предводи Комитетот за надворешни односи на Сенатот, на сослушувањето рече дека панелот „веќе работи на овозможување брзо разгледување“ и за Финска и за Шведска, доколку аплицираат.

Највисокиот републиканец на Комитетот, Џим Риш, ја оквалификува најавата на Финска „огромен чекор напред во иднината на трансатлантската безбедност…. ја продолжувам мојата посветеност да ја поддржам Финска преку овој процес“, напиша Риш на Твитер.

kurir.mk

Претходно

МТСП и СОНК договорија нова средба за преговори, на 17 мај

Следно

Неколку лица оштетиле патнички воз на влез во скопско Маџари, нема повредени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian