Во Владата на Голоб може да има двајца поранешни премиери

1 min read

Во новата словенечка влада, која ќе ја формира победникот на неодамнешните парламентарни избори Роберт Голоб, најверојатно ќе има двајца поранешни премиери, чии партии се откажаа од парламентот, објавија словенечките медиуми при крајот на средбата на Голоб со главните коалициски партнери.

Во тек е последната средба на Голоб со претседателката на социјалдемократите Тања Фајон и претседателот на Левицата Лука Месец, по што заеднички ќе го соопштат составот на идната влада, а вечерта треба заедно да се дадат изјави за договорот.

Веќе е познато кои министерските позиции се резервирани за главните партнери на Голоб во владата, партијата на Фајон ќе го преземе министерството за надворешни работи и европски прашања, а партијата на Месец ќе ги земе министерствата за социјална и младинска политика.

Словенечкото радио наведува дека Голоб сака поранешниот премиер Марјан Шарец да влезе во новата Влада, чија партија на изборите не го надмина прагот од 4 отсто, како и поранешната премиерка Аленка Братушек, чијашто партија ја доживеа истата судбина.

Според Словенечкото радио, Братушек во новата влада би ја зазела функцијата министерка за инфраструктура, додека Шарец најверојатно ќе биде министер за одбрана.

Според медиумите, желбата Братушек и Шарец да се вклучат во владата е стратегија на Голоб двајцата либерални политичари да му се приклучат на неговото Движење за слободата, основано оваа година, кое освои 41 од 90-те места во парламентот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Насилство под закана со пиштол во скопско казино

Следно

Вимблдон ќе биде „казнет“ поради забраната на учество на Руси и Белоруси?!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian