Ѓоковиќ на три чекори од историја во Рим

1 min read

Новак Ѓоковиќ успешно го стартуваше мастерс турнирт во Рим (Италија) со победата над Русинот Аслан Карацев.

Ова беше 997 триумф на Ѓоковиќ на АТП турнирите, а доколку оди според планот на српскиот ас, до крајот на турнирот во италијанската престолнина може да влезе во „клубот 1.000“.

Најдобриот светски тенисер во досегашната кариера има 997 триумфи и 203 порази и моментно има 83,1 отсто успешност.

Досега само четворица тенисери ја минаа магичната бројка. Рожер Федерер има 1.251 победа и 275 порази (82 отсто), а Рафаел Надал 1.050 победи и 211 порази (83,3 отсто).

Во Топ 1.000 победи се и Џими Конорс (1.274 победи – 283), додека Иван Лендл постигна скор 1.068 – 242.

Ѓоковиќ: Алкараз е најдобар на светот во моментов

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Масакр како од хорор филм: Во Србија жена го исекла сопругот со моторна пила додека спиел

Следно

ФОТО | Украинскиот коментатор ја следеше Евровизија од засолниште

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian