Филмско бегство на членка на „Пуси рајот“ од Русија: Се маскирала во доставувач на храна

1 min read

Маша Аљохина, членка на бендот „Пуси рајот“, побегнала од Русија, маскирајќи се во доставувач на храна, пишува „Њујорк тајмс“.

Аљохина беше ставена во домашен притвор, но додека Кремљ се обидуваше да се справи со критичарите на украинскиот конфликт, нејзината казна беше наложено да се изврши во казнената колонија.

„Одлучила дека е време да ја напушти Русија – барем привремено – и се маскирала во курир за храна за да ја избегне московската полиција која го прегледувала станот на пријателот во кој таа престојувала. Го оставила својот мобилен телефон како мамка и да не била следена. Пријател ја возел до границата со Белорусија и ѝ требало една недела да премине во Литванија“, известува „Тајмс“.

– Бев среќна што успеав, бидејќи тоа беше непредвидлив и голем „бакнеж“ на руските власти. Сè уште не разбирам целосно што направив – изјави Аљохина.

Нејзиниот адвокат рекол дека не знаела како успеала да го направи тоа, со оглед на „внимателното следње кое агенциите за спроведување на законот го организирале за неа“.

Во 2012 година, Аљохина и другите членки на „Пуси рајот“ станаа познати по настапот во катедрала во Москва, кога три од нив беа осудени на по две години затвор за хулиганство и поттикнување верска омраза.

Вероника Никулшина, членка на револуционерниот колектив „Пуси Рајот“ ја напуштила Русија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Милановиќ: Орбан не е опасност за Хрватска

Следно

Источното крило на НАТО го „танпонира“ воздушниот простор до Русија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian