ДУИ им го честита на православните верници признавањето на Охридската Архиепископија

1 min read

Демократската унија за интеграција ја поздравува одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на Македонската Православна Црква – Охридската Архиепископија во литургиското и канонското општење.

„Во оваа прилика им изразуваме искрени честитки на сите православни верници во нашата земја за оваа долгоочекувана одлука, која им дава еднаков статус на верска проповед со сите православни верници во светот.

Од исклучително значење за иднината на државата е што се решава уште еден повеќегодишен спор. Оваа одлука ги зајакнува темелите на стабилноста во регионот и ги афирмира вредностите на меѓуверска почит и толеранција.

Демократската Унија за Интеграција смета дека хоризонтот на помирување меѓу народите е отворен и на овој пат кој цели кон заедничката европска иднина на целиот регион мора да се продолжи со носење на храбри одлуки и да преовладува рационалноста над штетните изолирачки недоразбирања“, се вели во партиското соопштение.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Заборавете на сите капки за грчеви: Мајка ја покажа положбата која веднаш го смирува расплаканото бебе, дури и го заспива

Следно

Зеленски: Со секој нов град што се претвора како Мариупол ни се губи желбата за преговори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian