Пахор: Словенија и Хрватска се пријателски земји, партнери и сојузници

1 min read

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, во Риека изјави дека Словенија и Хрватска се пријателски земји, партнери и сојузници и изрази уверување дека ќе најдат решенија за отворените прашања, пренесува Хина.

Борут Пахор учествуваше на церемонијата по повод 30-годишнината од основањето и функционирањето на Здружението на словенечките друштва во Хрватска.

Свое учество најави и хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, но беше спречен поради обврски во Загреб.

„Претседателот и мојот пријател Зоран Милановиќ лично ми се јавија синоќа и ми ги објаснија причините за моето отсуство и ме замолија да му пренесам поздрави и честитки во негово име“, рече Пахор.

Пахор: Сега сме одлични партнери и добри соседи

„Словенија и Хрватска сега се одлични партнери со добрососедски односи, кои не секогаш биле толку квалитетни поради отворените прашања што произлегуваат од распадот на поранешната заедничка држава“, рече Пахор. „Со меѓусебно разбирање и почит, овие прашања може да се решат“, рече тој.

„Заедно можеме да придонесеме за зајакнување на ЕУ и нејзините вредности“, рече словенечкиот претседател и додаде дека очекува Хрватска наскоро да влезе во Шенген зоната и во еврозоната.

Зборувајќи за словенечкото национално малцинство во Хрватска, тој истакна дека неговата вредност е соработката со локалната заедница и со мнозинството и со другите народи. „Вие сте посебен мост меѓу два народи и држави“, рече тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Маж се обидел да силува малолетно девојче во Скопје

Следно

Борусија Дортмунд го претстави наследникот на Халанд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian